Proč nemá číňany nikdo rád?

Proč nemá číňany nikdo rád?

Cestování je světovým fenoménem. Každý chce vidět kus světa a nejlépe to nejlepší, co svět může nabídnout. A zatímco západní civilizace hojně okupuje asijský kontinent (protože Pho prostě chutná líp v Hanoi než ve Václaváku), naproti tomu asiaté obdivují krásy starého kontinentu popř. států jako je Austrálie nebo Nový Zéland. Buďme ale konkrétní. Vietnamci, Thajci nebo Flipínci jezdí do zahraničí především kvůli práci a lepším výdělkům, takže nám zbývá kdo? Správně, Číňani. A ať už se vyskytují kdekoli, všimla jsem si, že je nikdo nemá rád. Nabízím tu malou úvahu, proč tomu tak je:

 

JSOU VŠUDE A JE JICH MOC

A protože čínská vláda zrušila politiku jednoho dítěte a bohatých číňanů je čím dál tím víc, nepředpokládám, že by se to v budoucnu nějak výrazně změnilo, spíš naopak. Stále víc a víc číňanů touží vyrazit za dobrodružstvím. Každý rok na oslavy Čínského nového roku odjíždíme z Číny za účelem odpočinku (odpočinku od číňanů). Ještě se nám to bohužel nepodařilo. Letos jsme jeli na Nový Zéland a první, co nás na letišti přivítalo byl obrovský červený plakát s nápisem Happy Chinese New Year a u něj skupinka číňanů dělajících si selfie….jak jinak. Potkala jsem tam ale jednoho kluka ze Slovenka a ten mi sdělil radostnou zprávu, že na Slovensku prý ještě nejsou. Nejsem si ale jistá, jak dlouho tenhle stav vydrží….

 

CESTUJÍ VÝHRADNĚ VE SKUPINÁCH

Jestli jste někdy potkali osamoceného čínského turistu, tak vám s největší pravděpodobností někdo hodil do pití nějaký halucinogen. Číňani prostě samostatně necestují. Vždy a všude ve skupině. Což o to, jedna skupinka o deseti lidech by určitě nikomu nevadila, ale mluvíme tady o číňanech ano? Takže si to pěkně vynásobíme nejméně dvaceti a máme tady tři natřískaný autobusy a to už vám prostě vadit začne, zejména když jdete někam, kde je nutno si zakoupit vstupenku a na pokladně vám sdělí, že nejbližší možný termín návštěvy daného místa je až za dva dny. A kolem vás se hemží natěšení číňani zatímco vy odcházíte s nasraným výrazem a jedinou myšlenkou: Kill the Ming!

 

JSOU MOC HLUČNÍ

… a jinak už to nebude. Tenhle bod vlastně úzce souvisí s dvěma předešlými. Jeden číňan by asi tolik hluku neudělal (i když ze zkušenosti vím, že i jeden číňan dokáže udělat víc hluku než celá mateřská školka dohromady), ale slovní spojení ”jeden číňan” v praxi vlastně neexistuje, takže se o téhle možnosti vůbec nemusíme bavit. A ano – jsou příšerně hluční. Číňani prostě neumí být potichu. Neustále mluví, mluví nahlas, mluví všude. Až si někdy říkám, o čem si pořád můžou povídat. Když jim dojdou témata a je tu riziko, že by si neměli o čem povídat, tak si začnou zpívat. A když už nemůžou ani zpívat (kupříkladu proto, že jdou na túře do strmýho kopce a svýma prohulenýma plícema by to neudýchali), tak si pustí rádio. Prostě ticho neexistuje. Takže jestli chcete jít někam do přírody a chcete si užít scenérie a panoramata, zhluboka se nadechnout čerstvýho vzduchu a užít si ten moment jen vy, příroda a ticho, tak jeďte na Slovensko. Tam prý ještě nejsou….

 

NEUSTÁLE JEDÍ

Říkáte si, co je na jídle otravnýho? Normálně nic, ale v případě číňanů v podstatě všechno. Pojďme si to vzít pěkně od začátku – v restauraci si nebudete mít kam sednout, protože je plná číňanů. To je ta jedna turistická skupinka (tři autobusy), která šla právě na oběd. Číňani ale stolují úplně jinak než my. V čínské restauraci se obědná několik chodů a všichni jedí všechno společně. Tenhle zvyk se spousta číňanů snaží aplikovat i na západní styl restaurací. V praxi to vypadá tak, že po stole lítaj boloňský špagety, k tomu se přikusuje pizza a hranolky a usrkává polívka. Ubrousky se hází kam jinam než na zem. A samozřejmě se nesmí zapomenout mluvit a kdo nemluví, tak musí alespoň mlaskat….


O dalších čínských (zlo)zvycích si přečtěte TADYNEUMÍ STÁT VE FRONTĚ

Definice fronty – lidé, slusně, tiše a organizovaně stojí pěkně za sebou a trpělivě čekají až na ně přijde řada….. A pak se přihrne skupina číňanů (tři autobusy) a předběhnou vás. Ano přesně takhle. Jednoduše vás předběhnou jakobyste tam vlastně vůbec nestáli. A vy jen čumíte a říkáte si: to si snad ze mě dělaj p***** A přesně takhle to chodí v Číně. Fronta neexistuje….

 

Ale přiznejme si krutou pravdu. Z pohledu cestovních agentur : čínský turista, dobrý turista. Číňani jsou ochotni platit téměř za všechno. Tedy za všechno, co je pro ně nějakým způsobem atraktivní. A tak se agentury snaží a číňani platí. Koneckonců v Číně je zpoplatněné také skoro každé turistické místo. My ostatní se tomu prostě musíme přizpůsobit. Často si vzpomenu, jak je v ČR úžasné, že si můžete vyjít jen tak do lesa a neplatíte žádné vstupné nebo průvodce. Celou republiku můžete projít křížem krážem a zadarmo. Je to luxus, na který bychom měli být hrdí. A buďme rádi, že na to číňani ještě nepřišli…

 

Líbil se vám článek? Napište mi do komentářů nebo na fb 

Please follow and like me:
RSS
Facebook
Facebook
Instagram
Follow by Email

Leave a Reply

Your email address will not be published.